Jak Vás nedbalost při kontrole smluv může připravit o 115.000,- Kč.

Dnešní článek opět souvisí se změnou nového občanského a obchodního zákoníku. Neuběhl ještě ani týden ode dne, kdy vešly změny v platnost a už se mi při prodeji stala jedna kuriózní situace, která mého klienta mohla připravit o rovných 115 000 Kč. Naštěstí jsem si upraveného odstavce v kupní smlouvě povšimnul a vše jsem uvedl na správnou míru v souladu s tím, co bylo ještě před Vánocemi klienty oboustranně odsouhlaseno.

Co mohlo mít za následek újmu 115.000 Kč?

Za prvé: bylo to nesolidní jednání prodávající strany. Prodávající nejednal tak, jak bylo domluveno, a snažil se mému klientovi podstrčit k podpisu smlouvu, která byla o proti poslední verzi pozměněná.

Solidně jednající člověk by o této změně protistranu informoval. Náš prodávající to ale neudělal a tvrdil nám, že podepisujeme poslední verzi, kterou jsme před Vánocemi pročetli a schválili.

Za druhé: tento podvod, nebojím se použit toto slovo, umožnila změna, kterou od 1. 1. 2014 přináší nový občanský zákoník. Daň z prodeje nemovitosti byla nahrazena daní z nabytí nemovitosti.

Nadále se budou státu odvádět 4%. Stále je plátcem daně prodávající, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak. A to je právě ten bod, kterého se snažil prodávající využít.

Jeho právník napsal do smlouvy nepatrnou větu, která měla zásadní vliv na to, kdo bude muset státu odvést ony 4% jako daň z nabytí nemovitosti. Věta zněla takto: “Smluvní strany se vzájemně dohodly, že plátcem daně z nabytí nemovitosti bude strana kupující.”

Pokud bychom na tuhle drobnou, ale zásadní změnu nepřišli a smlouvu podepsali, čekal by nás asi hodně nepříjemný a dlouhý spor. Možná by došlo i na žalobu a soud. Kupující by se také nevyhnul papírování – spjaté s vyhotovením daňového přiznání a nakonec by musel finančnímu úřadu zaplatit 4% z kupní ceny, kterou prodávajícímu zaplatil (2 875 000 Kč). Nemovitost by ho rázem nestála 2 875 000 Kč ale 2 990 000 Kč. Tedy o rovných 115.000 Kč víc!!! A to nepočítám výdaje spjaté s potřebnou rekonstrukcí, koupí kuchyňské linky a základního vybavení bytu.

Moje doporučení jednou pro vždy zní: šetřete tam, kde vás to nebude v budoucnu bolet!

Pokud si místo ročního členství v Holmes Place za 15 000 Kč, půjdete třikrát týdně zaběhat, i tak se udržíte v dobré kondici a nebudete přibírat na váze.

Pokud si místo značkového kabátu Pietro Filipi koupíte obyčejný kabát v neznačkovém kamenném obchodě, poslouží vám stejně a venku nezmrznete.

Pokud si místo drahé večeře v restauraci uvaříte doma míchaná vajíčka, zasytí vás stejně a hlady neumřete.

Pokud se rozhodnete ušetřit pár desítek tisíc na službách realitní kanceláře a právních službách při prodeji nemovitosti, můžete lehce přijít o 115 000 Kč. Ne-li o veškeré peníze a nemovitost k tomu, ale o tom třeba v jiném článku…

 

Zdroj: http://martintesarek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=391596