OvěřujPrověřuj v tisku II

Koupě nemovitosti nebo i ojetého auta představuje velký zásah do rodinného rozpočtu. Člověk si přitom často nemůže být jistý tím, v jakém stavu je kupuje a zda na něj později odněkud nevypadne nějaký kostlivec. V některých situacích není od věci ověřit si nejen stav bytu či auta, ale zároveň si proklepnout samotného prodávajícího.

Není ojedinělé, že nějaký člověk nabízí k pronajmutí byt, který mu vlastně ani nepatří, a jen chce získat od zájemců zálohy. Tomuto typu šmejdství lze zabránit ověřením během pár vteřin, kdy se zjistí, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti, a také například zda není nemovitost zatížena exekucí,sdělil Právu Marek Fiala, který před časem založil web OvěřujPrověřuj.

Ten zájemcům mj. nabízí, že jim během pár vteřin prověří osoby nebo podnikatelské subjekty z veřejně dostupných zdrojů.

Prověřit si prodávajícího lze ve veřejně dostupných zdrojích, jako jsou Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, dluh u zdravotních pojišťoven, zda není osoba hledaná Policií ČR nebo zda adresa bydliště ověřované osoby není shodná s adresou úřadu. V případě firem si lze rovněž ověřit číslo účtu, platnost DIČ, výpis z živnostenského rejstříku či zda se jedná o bezproblémového plátce DPH.

To, že je s protistranou něco v nepořádku, lze zjistit už jen tím, že se zeptáte, zda nevadí, že si ji prověříte Marek Fiala, OvěřujPrověřuj

Toto důkladné prověření si může každý zařídit sám po jednotlivých zdrojích, ale běžní lidé ani nevědí, jaké zdroje jsou dostupné, jak jsem poznal sám na vlastní kůži, takže ve výsledku zabere spoustu času jen jejich samotné hledání,“ poznamenal Fiala.

 Jak dále upozornil, například u zdroje Centrální evidence exekucí je potřeba se zaregistrovat a zaplatit poplatek za vyhledání. „Skutečnost, že je s protistranou něco v nepořádku, lze zjistit už jen tím, že se zeptáte, zda nevadí, že si ji prověříte,“ dodal Fiala.

https://www.novinky.cz/finance/490202-pri-koupi-bytu-ci-auta-si-lze-proklepnout-i-prodejce.html